Hopp til hovedinnhold

Digital post til innbygger får ny aksesspunktleverandør. I midten av mars åpnes et testmiljø, alle virksomheter flyttes fra dagens aksesspunkt til Orbyts aksesspunkt. Les mer om hva dette vil si og hva som må gjøres.

Opprettet: 23. januar 2026

Vår nye aksesspunktleverandør, Orbyt, nærmer seg en ferdig utviklet løsning.

Februar måned vil gå med til å teste løsningen, både i form av funksjonell enhetstesting og ytelsestesting. 18. mars åpnes det nye testmiljøet. Hva som skjer denne dagen, samt hva virksomhetene må gjøre, kan man lese mer om på Statuspage testmiljø

Hva må dere som benytter DPI-tjenestene gjøre?

Virksomheter som benytter DPI gjennom eFormidling må omkonfigurere difi.move.dpi.uri til å peke mot ny tjeneste. I tillegg må virksomhetene sikre at de kan nå Orbyt sin endepunkt-adresse og IP-adresse(r). DPI-uri, endepunkt-adresse og IP-adresser for testmiljøet er publisert lenger nede i artikkelen.

Virksomheter som har direkteintegrasjon mot avsenders aksesspunkt, må sikre at de kan nå Orbyt sin endepunkt-adresse og IP-adresse.

I forbindelse med flytting av virksomheter fra dagens aksesspunkt til Orbyt sitt aksesspunkt, kreves det ikke noe arbeid av avsendervirksomhetene.

Når går vi live i produksjon?

Planlagt produksjonsdato er 20. april 2026

Orbyt aksesspunkt Test:

Endepunktadresse: https://sandbox1.ediex.no/

IP-adresse: 185.47.42.24, 185.47.43.175

eFormidling difi.move.dpi.uri=https://sandbox1.ediex.no/api/v2/dpi

API Swagger: https://sandbox1.ediex.no/digdir-api-documentation/v2/swagger/index.html#/ (NB. det gjenstår å få på plass noen detaljer i avsenders API, og man må derfor regne med at Swagger-dokumentasjonen vil kunne oppdateres).

Detaljer for produksjonsmiljøet er per dags dato ikke klare.

Digdir vil oppdatere https://docs.digdir.no/ med relevant teknisk dokumentasjon.

Har dere spørsmål rundt byttet av aksesspunktleverandør, vennligst ta kontakt med oss på epost på servicedesk@digdir.no

Kontakt

Servicedesk