Dette er veien videre
Det er en første versjon av Digitalt dødsbo som nå er tilgjengelig. Fremover vil vi jobbe med å koble til alle tingrettene, og flere banker og forsikringsselskaper. Vi vil i tillegg utvide tjenesten med flere kilder til formue og gjeld.
Per mars 2026 er det 6 tingretter av 28 som er påkoblet tjenesten og oppretter digitale dødsbo. Disse tingrettene er Søndre Østfold, Buskerud, Agder, Ringerike og Hallingdal, Nord-Troms og Senja, samt Trøndelag tingrett.
Målsetningen er at alle tingretter skal være koblet på løsningen sommeren 2026.
I dag støtter tjenesten kun valg av privat skifte digitalt. På sikt vil arvinger få mulighet til å be om alle skifteformer gjennom Digitalt dødsbo.
På sikt vil vi også jobbe med å gi tilgang til andre enn arvinger som har en rolle i dødsboprosessen, som verger og advokater.
Tjenesteråd
Digdir har etablert et tjenesteråd for Digitalt dødsbo. Rådet skal behandle spørsmål knyttet til strategi og videreutvikling av tjenesten. i 2026 er det Domstoladministrasjonen, Skatteetaten, Brønnøysundregistrene, Sivilrettsforvaltningen, Bits, Norsk pensjon og Digdir som er medlemmer i tjenesterådet.